Czas skończyć z mitem, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć, bo i tak wypadną. Zlekceważona próchnica zębów mlecznych ma daleko idące konsekwencje dla zdrowia zębów stałych!

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że zęby mleczne są słabiej zmineralizowane niż zęby stałe, w związku z czym łatwiej ulegają działaniu bakterii próchnicotwórczych. Rekomendujemy, aby na pierwszą wizytę u stomatologa zabrać dziecko już w momencie wyrzynania pierwszych zębów, tj. w wieku ok. 6-7. miesiąca życia, i od tego momentu systematycznie kontrolować stan zdrowia zębów i jamy ustnej. Dziecko przyzwyczajone do wizyt o dentysty nie będzie się ich bało w przyszłości. Czyszczenie ząbków rozpoczynamy wraz z rozszerzeniem diety dziecka. Początkowo wystarczy przecieranie jamy ustnej gazikiem i naparem z rumianku, a od 12. miesiąca można wprowadzić szczoteczkę dla niemowląt.

Dlaczego należy leczyć mleczaki? Przede wszystkim dlatego, aby zaoszczędzić dziecku bólu zęba i stresu związanego z leczeniem. Bakterie próchnicotwórcze zasiedlają całą jamę ustną i mogą przenieść się na zawiązki zębów stałych. Wreszcie zaawansowana próchnica może stać się przyczyną przedwczesnej utraty mleczaków, co poskutkuje nieprawidłowym rozwojem zgryzu i trudnościami w prawidłowym wyrzynaniu zębów stałych.